Witam. Jesteśmy z kolegą zainteresowani upadłością konsumencką. Chcielibyśmy wiedzieć jak długo czeka się na rozpatrzenie wniosku o upadłość konsumencką i jaki Sąd będzie właściwy do złożenia wniosku? Pyzatym słyszeliśmy, że syndyk może przyjść do domu dłużnika – czy to prawda i jak wygląda wizyta?
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, X Wydział Gospodarczy, ul. Czerniakowska 100A; 00-454 Warszawa, będzie właściwym sądem dla obu Panów. W tym sądzie rozpatrzenie wniosku o upadłość konsumencką trwa do około ośmiu miesięcy. Co do kolejnego pytania, to owszem syndyk, może zjawić się u upadłego z zapowiedzianą wizytą. Syndyk podczas spotkania informuje jak będzie przebiegało postępowanie upadłościowe, ale też ocenia nasze warunki mieszkaniowe, co może też w pewnym zakresie znaleźć przełożenie na projekt planu spłaty.
Mam problem, bo komornik zajął nieruchomość i poinformował mnie, że będzie wyznaczał termin opisu i oszacowania. Jak zablokować opis i oszacowanie nieruchomości przez komornika? Czy są jakieś prawne metody i czy jestem sobie w stanie poradzić bez prawnika?
Po pierwsze komornik może dokonać opisu i oszacowania dopiero po upływie terminu określonego w wezwaniu do zapłaty (art. 942 k.p.c.) Wcześniejsze dokonanie opisu i oszacowania jest podstawą do obalenia czynności. Ponadto najbardziej pewnym sposobem zapobiegnięcia opisowi i oszacowaniu jest upadek tytułu wykonawczego, ale jest to rzadka sytuacja. Nie mniej komornicy często wyznaczając termin opisu i oszacowania lub już sporządzając protokół opisu i oszacowania popełniają błędny, które mogą stanowić dla dłużnika podstawę do skutecznego zaskarżenia czynności. Niestety moim zdaniem bez pomocy prawnika specjalizującego się w powyższej dziedzinie nie uda się Panu osiągnąć zamierzonego skutku, albowiem konieczna jest naprawdę fachowa wiedza, która pozwoli dać szanse powodzenia.
Zastanawiam się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej, ale słyszałem że nie każdy może ogłosić, a więc chciałbym się dowiedzieć kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?
Co do zasady upadłość konsumencka jest dostępna wyłącznie dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej ( długi mogą pochodzić z działalności ale działalność musi być zamknięta.) Zawieszenie działalności nie uprawnia do ogłoszenia niewypłacalności. Należy też wiedzieć, składając wniosek o upadłość konsumencką osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, że są długi które nie ulegają umorzeniu, i są wskazane w art. 491(21) ust. 2 ustawy prawo upadłościowe. Są to:
- alimenty
- renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci
- kara grzywny i inna kara zasądzona przez sąd karny
- zobowiązania świadomie pominięte przez dłużnika
Wszystkie inne długi, wynikające z niezapłaconych kredytów, pożyczek, długów wobec osób fizycznych, ZUS, US, parabanków są umarzane.
Upadłości konsumenckiej nie może ogłosić: Skarb Państwa; Jednostki samorządu terytorialnego; Publiczne samodzielne zakłady opieki zdrowotnej; Instytucje i osoby prawne utworzone w drodze ustawy, chyba że ustawa ta stanowi inaczej, oraz utworzonych w wykonaniu obowiązku nałożonego ustawą; Osoby fizyczne prowadzące gospodarstwo rolne, które nie prowadzą innej działalności gospodarczej lub zawodowej. W przypadku natomiast, gdy dana osoba prowadzi inną jeszcze działalność gospodarczą lub zawodową, choćby miała ona nawet charakter tylko poboczny, jest traktowany jako przedsiębiorca, mający zdolność upadłościową; Uczelnie; Fundusze inwestycyjne.
Co ważne upadłości konsumenckiej nie mogą też, ogłosić:
- osoby fizyczne będące wspólnikami w spółce jawnej lub partnerskiej,
- komplementariusze w spółce komandytowej,
- odpowiedzialni komplementariusze w spółkach komandytowo-akcyjnych.
- komandytariusze i akcjonariusze w spółce komandytowo-akcyjnej odpowiadający jak komplementariusze.