Upadłość konsumencka zyskuje coraz większą popularność, nie bez powodu. Po pierwsze z dniem uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, komornik umarza postępowania egzekucyjne prowadzone przeciwko nam. Za to dłużnikowi, przydzielony zostaje syndyk, który prowadzi postępowanie upadłościowe. Następnie jak dłużnik nie ma majątku, wyznaczany jest plan spłaty, po którego uregulowaniu dłużnik może cieszyć się życiem bez długów.
Wniosek o upadłość konsumencką można złożyć drogą elektroniczną za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych działającego w ramach Portalu Rejestru Sądowych. Dostęp do portalu można uzyskać pod adresem: https://prs.ms.gov.pl/krz. Natomiast zgodnie z art. 4912 ust. 3 oraz art. 216aa Prawa upadłościowego, dłużnik może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości na formularzu z pominięciem systemu teleinformatycznego czyli na wydrukowanym, wypełnionym i podpisanym dotychczasowym papierowym formularzu złożonym w biurze podawczym sądu lub nadanym pocztą. Jeśli oboje Państwo mają długi, muszą zostać złożone dwa odrębne wnioski. W przygotowaniu ich może Państwu pomóc prawnik, specjalizujący się w tej materii. Opłata za złożenie wniosku wynosi 30 zł i trzeba ją uiścić na rachunek sądu do którego składamy wniosek.
Przygotowanie i poprawne złożenie wniosku o upadłość konsumencką, który nie będzie obarczony brakami formalnymi nie jest łatwym zadaniem dla przeciętnej osoby, nie mającej specjalistycznej wiedzy prawnej. Nie mniej można próbować samemu, ale trzeba liczyć się, że sąd zwróci wniosek jeśli będzie zawierał braki formalne, nieusunięte.
Najlepiej skorzystać z profesjonalnej kancelarii prawnej, wyspecjalizowanej w prawie upadłościowym. Od czego zależy cena jaką będziemy musieli zapłacić za przygotowanie wniosku? Na pewno od zawiłości sprawy, ilości wierzycieli czy składników majątkowym wchodzących w skład masy upadłościowej. Im więcej wierzycieli tym więcej cesji wierzytelności i trudności z ustaleniem aktualnego wierzyciela. Im więcej nieruchomości wchodzących w skład masy upadłościowej tym klient będzie potrzebował pomocy przez dłuższy czas, aż do spieniężenia majątku przez syndyka i wejścia jego w skład masy upadłości. Podsumowując ceny wahają się od 3.000 do 15.000 zł, a i tak jest to uogólnienie, bo każdy przypadek jest inny i wymaga innego zaangażowania i poświęconego czasu.