Upadłość konsumencka a działalność gospodarcza

Czy długi z działalności gospodarczej wchodzą w upadłość konsumencką?

Nazywam się Tymoteusz i jestem, a w zasadzie byłem właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej. Niestety, w wyniku licznych trudności finansowych oraz nieprzewidzianych okoliczności, wpadłem w spiralę zadłużenia. Chciałbym uzyskać informację, czy w mojej sytuacji mogę ubiegać się o upadłość konsumencką. Moje długi to głownie urząd skarbowy, zus i banki. Jakie kryteria muszę spełnić, aby móc złożyć wniosek? Czy sąd weźmie pod uwagę moją sytuację? Jak wygląda proces ustalania planu spłaty w przypadku byłeychprzedsiębiorców?

Szanowny Panie Tymoteuszu,

W odpowiedzi na Pana pytania wskazuje przesłanki jakie trzeba spełnić, aby móc otrzymać upadłość konsumencką:

– Upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny.

-Dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

– Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.

– W momencie złożenia wniosku dłużnik nie może prowadzić działalności gospodarczej.

Upadłość jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem dla dłużnika, który nie ma żadnego majątku, lub wartość majątku jest niższa niż wartość długów.

Co najważniejsze sąd nie jest związany stanowiskiem upadłego oraz wierzycieli co do treści projektu planu spłaty wierzycieli, sporządzonym przez syndyka. Upadły oraz wierzyciele mogą przedstawiać swoje stanowisko, ale ich opinia jest jedynie wskazówką dla sądu.

Sąd może też umarzyć zobowiązania upadłego bez ustalania planu spłaty, jeśli jego sytuacja osobista w oczywisty sposób wskazuje, że dłużnik jest trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli. Dotyczy to osoby np. w podeszłym wieku, z niską emeryturą, osoby która jest schorowana i nie może dorobić.

Natomiast jeśli niezdolność do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli, wynikająca z osobistej sytuacji upadłego nie ma charakteru trwałego, sąd warunkowo umarza zobowiązania upadłego. Umorzenie zyska charakter ostateczny, jeśli w terminie 5 lat od dnia uprawomocnienia się postanowienia o warunkowym umorzeniu zobowiązań bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, żaden z wierzycieli nie złoży wniosku o ustalenie planu spłaty co skutkować może uchyleniem postanowienia o warunkowym umorzeniu zobowiązań. Przesłanką uchylenia postanowienia, będzie ustanie niezdolności do wykonania planu spłat.

Po pozytywnym rozpatrzeniu Pana wniosku, sąd ustali plan spłaty wierzycieli, co reguluje art. 4U1^4 Prawa upadłościowego. Plan ten będzie oparty na indywidualnej analizie Pana sytuacji finansowej, uwzględniając Pańskie dochody, wydatki oraz liczbę osób na utrzymaniu.

Zalecam, aby przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku, skonsultował się Pan z prawnikiem specjalizującym się w prawie upadłościowym. Odpowiednia pomoc prawna będzie kluczowa w zapewnieniu Panu pełnej ochrony oraz optymalnej decyzji sądowej w Pana sytuacji.